Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
İlçemizde ‘Görme Engelliler için Satranç Kursu’ başladı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

İlçemizde ‘Görme Engelliler için Satranç Kursu’ başladı

222
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği’nce (TURKESK) Milas Halk Eğitimi Merkezi’nin katkılarıyla Baltalıkapı Cafe-Restoran’da görme engelli bireylere özel satranç eğitimi veriliyor. Verilmeye başlanan ‘Yeni Başlayanlar İçin Temel Satranç Dersleri’nin yanısıra, orta ve ileri düzeydeki sporculara da 2020 Ocak ayı sonunda yapılacak olan Türkiye Satranç Şampiyonası için hazırlık-çalışma olanağı da sağlanıyor. Haftada iki gün verilen satranç kursunun toplamda yüz saat süreceği bildirildi.

Türkiye Görme Engeliler Satranç Şampiyonasında her yıl dereceye giren başarılı sporcu Seher Yılmazer, Milas Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı kursta Antrenör ve Eğitmen olarak her bir kursiyerle, özel ders verir gibi bire bir ilgilenerek eğitim veriyor.

Muğla’da, görme engellilere bu alanda ilk ve tek hizmet veren spor kulübü olarak, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 2020 yılı faaliyet takviminde yer alan branşlarda Muğla’yı temsil edebilmeyi amaçlayan TURKESK,  şampiyonalara katılabilmek için sporcu yetiştiriyor.

Görme engelli satranççılar yetiştirmeyi amaçlayan kursun başlangıcında Milas Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram, Türkiye Satranç Federasyonu Milas İlçe Temsilcisi Elif Vildan Altunbozar ve Firuzpaşa Mahalle Muhtarı Recep Panay kursiyerleri yalnız bırakmadılar.

TURKESK’in Spor Direktörü Metin Erat, konuyla ilgili açıklamasında, her insanda türlü yeteneklerin olduğunu, ancak bunların ortaya çıkabilmesi için eğitimin şart olduğunu, satrancın da kişilerin yeteneklerini tespit etmede bir araç olması nedeniyle satranç eğitimi yoluyla genç yetenekleri keşfetmeyi ve spora kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Paylaş:

Yorum Bırak