Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
MUÇEP: “MUÇEV şirketi, kıyılardan elini çek!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

MUÇEP: “MUÇEV şirketi, kıyılardan elini çek!”

1054
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

Muğla Çevre Platformu Yürütme Kurulu toplantısı Dilek Özgül, Edip Kavuzlu, Faik Binici, Güngör Erçil, İstem Akkoyunlu, Kazım Yılmaz, Nihal Yılmaz, Nurhan Koyaş, Mustafa Tuncaelli, Oya Özgüven, Rezzan Şebin, Sema Gençoğlu, Semra Purkis, Serdar Denktaş, Turan Yıldız’ın katılımlarıyla Akbük’te yapıldı.

MUÇEP tarafından gazetemize de iletilen ‘toplantı notları’ şöyle …

İyi örgütlenmiş toplumsal muhalefet şart!

Toplantıda, MUÇEP Eş Sözcüsü ve Kıyı Kullanımları ve MUÇEV Çalışma Grubundan Güngör Erçil, MUÇEV’in kıyıları işgali ve hukuki süreçle ilgili bilgi verdi. Açılan davalar konusunda çok etkili olunamadığı, örneğin Datça’da açılan davanın usulle ilgili bazı eksiklikler nedeniyle üç kez Ankara’ya gidip geldiği, böylece sürüncemede bırakıldığı ifade edildi. En son Akbük’de kıyının ve ormanlık alanın bir bölümünün MUÇEV’e tahsis edilmesi ve tahsisin kamu yöneticilerince değil AKP Menteşe İlçe Başkanı tarafından açıklanmasının politik düzeyde gelinen nokta konusunda nelere işaret ettiği tartışıldı. Hukuki yolların toplumsal muhalefet iyi örgütlenmediğinde tek başına yeterli olmadığı belirtildi. Birden çok dava açılarak eşgüdümlü bir şekilde toplumsal muhalefeti güçlendirecek bir medya kampanyasının yürütülmesi gerektiği ifade edildi. Bakanlığın MUÇEV’le henüz sözleşme imzalamamasının sözleşmenin İMEAK’la yenilenebilme olasılığını gündeme getirdiği belirtildi. Etkili bir kampanya için Kent Konseyleri ve Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde hareket edilmesinin gerekliliği vurgulandı. Kıyıların yönetimi ile ilgili olarak özellikle CHP’li belediyelerin dışarıda bırakıldığına dikkat çekilerek, Muğla kıyılarının yönetimi için Büyükşehir Belediyesi’nce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapılıp yapılmadığı sorusu gündeme geldi. Sorunun cevabı şimdilik bilinmiyor.

Bundan sonrasında ise kıyılar konusunda üç aşamada ilerlemek gerektiği konusunda mutabık kalındı.

-Birinci aşama belediyelerin kıyılarda işletim hakkı için dava açması. Birden çok yerde birden çok dava açılması için MUÇEP Meclislerinin ilgili belediyelerle ve kent konseyleri ile görüşme yaparak dava açılmasının sağlanması,

-İkinci aşama olarak platformlar, TMMOB, kent konseyleri ve yurttaşların dahil olduğu bir çeşitlilikle kuvvetli bir kamuoyu oluşturulması,

-Üçüncü aşama olarak da tüm bu eylem ve oluşumların medya kanalı ile duyurularak farkındalığın arttırılması ve kamuoyunun daha da kuvvetlendirilmesinin sağlanması.

Toplantıda ayrıca, Bodrum’da kıyılara mermer tozu dökülmesi konusunun gündemde tutulması için otel ve sitelerin kıyılardaki faaliyetlerinin takip edilmesi gerektiği belirtildi.

MUÇEP İlçe Meclislerinin canlandırılması

İlçe meclislerinin canlandırılması ve alınan kararlara ve yapılan faaliyetlere katılımın güçlendirilmesi konusunda ‘Örgütlenme’ gündemiyle 23 Ağustos 2020’de tek gündemli bir Yürütme Kurulu toplantısı yapılmasına karar verildi.

Akbük’te protesto!

Muğla Çevre Platformu MUÇEP Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde AK Parti Menteşe İlçe Başkanlığı tarafından Muçev Ltd Şirketi’ne devredildiği açıklanan Akbük Koyu’nda bir protesto gösterisi yaptı.

Protesto gösterisi öncesinde açıklama yapan MUÇEP Eş Sözcüsü Güngör Erçil,  “Akbük’te 20 dekarlık orman alanının,  Valilik ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vakıflarının hissedar olduğu Muçev şirketine tahsis edildiği duyumu aldık. Bunu da, gurur vesilesi yaparak girişimlerini övgüyle anlatan AK Parti Menteşe İlçe Başkanı açıkladı. Böylesi bir açıklamayı devlet yetkili biriminin değil de ilçe başkanının yapmış olması kamu yönetiminin bir parti ile yapıldığını göstermektedir. Bunu kabul etmeyeceğiz, protesto ediyoruz. Her türlü yasal mücadelemizi yapmaya ve sürekli kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz”  dedi.

Kıyılar ticarileştirilemez, kıyılar tüm canlılarındır, kendisidir, herkesindir diyen MUÇEPliler, “Muğla cennet kalsın” sloganı ile birlikte botta açtıkları pankartla Akbük Koyu’nu dolaştılar.

Paylaş:

Yorum Bırak