Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Lozan Antlaşması’nın 96’ncı yıldönümünde … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Lozan Antlaşması’nın 96’ncı yıldönümünde …

331
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

24 Temmuz Çarşamba günü Lozan Antlaşması’nın 96’ncı yıldönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi’nce ilçemizde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda 17 – 19 saatleri arasındaki söyleşi etkinliğinin konuğu Onur Öymen’di. Akşam ise Havuzbaşı Kır Düğün Salonu’nda ‘Dayanışma Yemeği’ düzenlendi.

Kalabalık bir katılımla gerçekleşen yemekli buluşmada Onur Öymen “Demokrasiden Diktatörlüğe (İktidar Uğruna Demokrasiyi Feda Edenler)” adlı kitabını da imzaladı.

Mesajlar …

Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘tapusu’ olan Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ncı yıldönümü dolayısıyla Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve ADD Genel Merkezi’nin gazetemize ulaşan mesajları şöyle …

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat

24 Temmuz 1923 Lozan Barış Antlaşması, etkilerini günümüze kadar devam ettiren en uzun süreli barış antlaşmalarından biridir. Lozan sayesinde Sevr ve Mondros’un karanlık maddeleri tarihe gömülmüş, yerine sosyal, siyasi ve kültürel anlamda filizlenecek yepyeni bir ülkenin temelleri atılmıştır.

Şüphesiz ki Lozan yıllardır bağımsızlık mücadelesinin en güzel sembollerinden biri olmuş, etkileriyle ekonomik, hukuki ve siyasi bağımsızlık mücadelesi başarı ile taçlanmıştır.

Tarihimizin en önemli savaşlarından olan 1. Dünya Savaşı’nı sonlandıran, önemini her geçen gün tekrar tekrar anladığımız, bağımsızlık ve özgürlük adına verilen mücadelenin kıymetli eseri Lozan Barış Antlaşması’nın 96. yılını kutluyorum.

ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz liderliğinde emperyalizme ve işbirlikçilerine tarihte ilk kez diz çöktüren milletimiz, 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’yla büyük bir siyasi zafer kazanmıştır.

Bu nedenle Lozan Antlaşması milli onurumuzdur. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusudur. Cumhuriyetimizle, dayandığı ilkelerle ve Atatürk Devrimi ile sorunu olanların bir diğer hedefi de Lozan Antlaşması’dır. Kurtuluş Savaşımızı reddedenler ve “keşke Yunan kazansaydı” diyebilecek kadar milli haysiyetten yoksun olanlar; Atatürk Devrimi’ne, çağdaş kazanımlara saldırmakla yetinmeyip Lozan Antlaşması’na da dil uzatmaktadırlar. Lozan zaferine dudak büken “aydınlar” (!), Sevr esaretini alkışlayan işbirlikçiler ve siyasi uzantıları Lozan’ı tartışmaya açmaktadırlar.

Milletimizin dirilişinin kanıtı olarak görülen Lozan Antlaşması’nı tartışmaya açmak ya da küçümsemek ihanettir, işbirlikçi ve mandacı olmaktır. Tarihi gerçekleri çarpıtarak Lozan’ın değerlendirilemeyeceği açıktır.

Gelinen noktada ya Sevr ya da Lozan seçenekleriyle karşı karşıyayız. Sevr; bölünmek, parçalanmak ve esaret olduğuna göre Lozan; bağımsızlık, insanca yaşamak ve milli onurumuza sahip çıkmak demektir. Bu tespit, bir hayal ya da bir senaryo değildir. Emperyalist güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin oyunları sürmektedir. Talepleri devam etmektedir.

Milletimiz, 96. yıldönümünde her zamankinden daha fazla Lozan’a ve Lozan’ın mimarları Büyük Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye bağlıdır.

Geçmişi, Milli Kongrelere ve Milli Mücadeleye dayanan Atatürkçü Düşünce Derneği, Lozan Antlaşması’nın 96. yıl dönümünde Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yakın dava arkadaşı, devlet adamı, diplomat İsmet İnönü’yü saygı, minnet ve bağlılıkla anmaktadır.

Yollarından asla ayrılmadan anti emperyalist mücadelemizi sürdüreceğimize büyük milletimizin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.

Paylaş:

Yorum Bırak