Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘Kurban Hizmetleri Komisyonu’ toplandı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘Kurban Hizmetleri Komisyonu’ toplandı

258
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

Muğla Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyonu, 16 Temmuz Salı günü, Vali Yardımcısı Turgut Çelenkoğlu başkanlığında, üyeler İbrahim Öcüt (İl Müftüsü), İsa Topuz (Müftü Yardımcısı), Ünsal Paşalı (Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı), Dr. Hacer Ergül (İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı), Mehmet Çelebi (Veteriner Hekim / Tarım ve Orman İl Müdürlüğü) Sami Selim (Çevre Mühendisi / Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) ve Kahraman Kazandere’nin (Türkiye Diyanet Vakfı Muğla Şube Temsilcisi) katılımıyla yaptığı toplantıda, kurban bayramında kurban kesmek isteyen yuttaşlarımızın dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun bir şekilde kurbanlarını kesmelerine veya vekalet yoluyla kestirmelerine yardımcı olmak için, ayrıca kurban kesim yerlerini ve kurban kesimine ilişkin usûl ve esasları belirleyen kararlar aldı.

Kurban kesim yerleri

Komisyon, kurban kesimlerinin tüm ilçelerde -varsa- belediye mezbahalarında ve kurban kesim komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde yapılmasına ve kesim yerlerinin komisyonca denetlenmesine karar verdi.

Kararda ayrıca, kesim yerlerinin dezenfekte edilebilir, zeminde su biriktirmeyen, ışıklandırma ve havalandırması bulunan, dini ve hijyenik şartlara uygun ve vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmesine dikkat çekildi.

Kesim yerlerinin kapalı hale getirilmesi, gerekli alt ve üst yapının sağlanması, kesim yerlerine yeterli su bağlanması, hayvanların derilerinin yüzülmesi ve etlerin parçalanması esnasında kurbanlardan çıkan atıkların toplanması için yeterli çöp bidonunun temini, atıkların düzenli olarak toplanıp usulüne uygun olarak imha edilmesi gibi hizmetler ilgili belediyelerce verilecek.

Oybirliği ile alınan kararlara göre, kesim yerlerinde görev yapmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan veteriner hekimlerden kesim günleri için görevlendirme yapılacak, yeterli veteriner yok ise Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordineli çalışarak yeterli veteriner hekimin görevlendirilmesini sağlayacak, ayrıca Belediye Başkanlığı tarafından, kesim sırasında çizme ve önlük giyerek ve her yıl kurban bayramından önce, hijyen eğitimi almış kasaplardan yeterli sayıda kesim elamanı görevlendirilecek.

Yerleşimlerin park, meydan, cadde, sokak gibi kamusal alanlarında kurban kesimi yapılmayacak ve bunun denetim ve takibini Büyükşehir Belediye Zabıtası yapacak.

Kurbanlıkların kulak küpeleri ve pasaportları …

Kurbanlıkların kulak küpe ve pasaportları Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce kontrol edilip vatandaşların kulak küpe ve pasaportları bulunan hayvanları almaları yönünde duyurular ve uygulama sırasında gerekli uyarılar yapılacak.

Kesilen hayvanların küpeleri, kesim görevlileri tarafından Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne ulaştırılmak üzere muhafaza edilecek, kurbanı kendi kesen vatandaşlar da kulak küpelerini Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne ulaştıracak. Bu konularda Belediye Başkanlıklarınca duyurular yapılacak, İl Müftülüğü tarafından da Cuma ve Bayram hutbelerinde cemaate duyurulacak.

Kurban kesim ücretleri

Kurban Hizmetleri Komisyonu kararı gereği makbuz karşılığında kesim ücreti, Büyükbaş Hayvan kesimi için 350, Küçükbaş Hayvan kesim içinse 100 TL olarak belirlendi.

Komisyon ayrıca, mezbahalarda kesilen kurbanlardan ücret alınmamasına, makbuz karşılığı alınan kurban kesim ücretlerinin İlçe Kurban Komisyonunun belirleyeceği oranda görevli kasaplar ve ilgili kamu çalışanları arasında paylaştırılmasına karar verdi.

Bilgi almak için …

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler, Belediye Zabıtasının 153 ve Çağrı merkezinin 444 48 01 nolu hatlarını arayabilecekler.

Paylaş:

Yorum Bırak