Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
#KömürsüzMuğlaİçin yarın saat 10’da Milas’ta … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

#KömürsüzMuğlaİçin yarın saat 10’da Milas’ta …

290
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından, “Kömürsüz Muğla için” başlığı altında Milas ve Yatağan’da etkinlikler düzenlenecek.

Yarın saat 10’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda başlayacak olan ilk etkinlikte, “Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla Raporu” çıktılarının sunumunun ve yönetmenliğini İmre Azem’in yaptığı ve Muğla’daki insan hikayelerini mercek altına alan “Kömür Belası” belgeseli gösteriminin ardından konu, tüm katılımcılara açık şekilde tartışılacak.

Etkinlik 28 Temmuz Pazar günü saat 15’te Yatağan Turgut Köyü Düğün Salonu’nda yinelenecek.

Konuyla ilgili olarak MUÇEP’ten yapılan davet-açıklamada, “Bir yanda masmavi denizi, gizli koyları, ormanları, zeytin ağaçları, verimli tarım arazileri, antik çağlara uzanan tarihiyle adeta cennetten bir köşedir Muğla.

Öte yandan bu cennet, kömür madenleri için hoyratça yaşamın kökünden söküldüğü, köylerin boşaltıldığı, termik santrallerin tüm canlıları zehirlediği bir cehennemi de içinde barındırıyor.

Şehrimizde bulunan üç termik santral ve çıkarılan linyit kömürü, son 35 yıl içinde bölgenin coğrafyasını, sağlığını, tarihini, kültürel dokusunu, ekonomisini, toplumsal yaşamını en sert şekilde etkileyen bir unsurdur.

Bir yanda Muğla’da genişleyen kömür sahalarından dolayı köyler boşaltılıyorken, diğer yandan havayı kirleten bölgedeki termik santralleri, iklim krizi çağında geleceğimizi tehdit ediyor.

Tüm bu sorunları kamuoyu ve yerel yöneticiler nezdinde tartışmaya açmak ve atılacak adımları hep birlikte konuşmak için MUÇEP ve bileşenlerimiz ile birlikte Muğlalıları, sivil toplum kuruşlarını, meslek ve demokratik kitle örgütlerini, basın emekçilerini 27 Temmuz’da Milas Merkez’de 28 Temmuz’da Yatağan – Turgut Mahallesi’nde gerçekleştireceğimiz #KömürsüzMuğlaİçin etkinliğine davet ediyoruz.

Etkinliğimizde Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla Raporu çıktılarının sunumu ile yönetmenliğini İmre Azem’in gerçekleştirdiği ve Muğla’daki insan hikayelerini mercek altına alan Kömür Belası belgeseli gösterimi gerçekleşecek, ardından katılımcılarla birlikte açık tartışma yapılacaktır” denildi.

Paylaş:

Yorum Bırak