Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Balcılar’da 14 tezgahta Milas Halısı dokunmaya başlandı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Balcılar’da 14 tezgahta Milas Halısı dokunmaya başlandı

430
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Milas Kaymakamlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu, Milas Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR Muğla İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen geleneksel Milas Halısı Dokuma Projesi kapsamında ikinci aşama 14 kursiyerle Balcılar mahallemizde başlatıldı. Kursun 1 Kasım’da sona ereceği bildirildi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, İŞKUR Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli, İŞKUR Milas İlçe Müdürü Levent Karataş, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram, Balcılar Mahallesi Muhtarı Mesut Esmer ve kursiyerlerin katılımıyla başlatılan kursta, her kursiyer iki orijinal Milas halısı dokuyacak ve 2 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek olan Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde, dokunan bu halılar açık artırma yöntemiyle satışa sunulacak.

Proje kapsamında yurttaşlar, evlerindeki artık kullanılmayan halı tezgahlarını, boş olan köy ilkokuluna getirdiler. Böylece 14 tezgahlı bir işlik oluşturuldu.

Kursun başlatılması için yapılan törende konuşan Milas İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Tunahan Bayram’ın kursla ilgili bilgiler vermesinin ardından Milas Kaymakamı Eren Arslan, yaptığı konuşmada, “Bilindiği gibi Milas halıları tarihi özelliğiyle, kalitesiyle, geçmişten beri tanınır ve bilinir olmasıyla çok önemli bir kültürel değere sahiptir. Ancak son yıllarda ekonomik koşulların değişmesi ve üretim maliyetlerinin artmasıyla birlikte köylülerimizin yavaş yavaş uzaklaştığı, artık üretimin neredeyse durma noktasına geldiğini öğrendiğimizde, geleneksel Türk sanatının ölmemesi ve Milas halılarının piyasadaki değerinin tekrar korunması ve ortaya çıkarılmasını bu proje ile hayata geçirdik.

İŞKUR vasıtasıyla açılan kurslarımızda kursiyerlerimize günlük 40 lira ücret verilecek. Bununla birlikte Milas Ticaret Odası’ndan aldığımız destekle, dokunacak halıların orijinal iplerini ücretsiz olarak kursiyerlerimize ulaştıracağız. Halk Eğitimi Merkezimiz marifetiyle de usta öğreticiler temin edildi. Bu kurumlara ilaveten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Halıcılık Bölümü’nün kıymetli öğretim elemanları da, Milas halılarının akademik dünyadaki değerini halkımıza öğretiyorlar.

Bugün Balcılar mahallemizde projenin ikinci bölümünü yürürlüğe koyuyoruz. Açılan kursa vatandaşlarımız da ilgi gösterdiler. İçinde bulunduğumuz binada 14 kursiyerimiz 1 Kasım’a kadar halı dokuyacaklar ve 1 Kasım’da dokudukları halıları teslim edecekler. Milas Ticaret Odası yönetimimiz ise 2 Kasım’da başlayacak olan Milas Zeytin Hasat Şenliği sırasında halıları açık artırma yöntemiyle satışa sunacak. Elde edilen gelir, doğrudan halıyı dokuyan vatandaşımıza verilecek.

Bunun yanında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz bünyesinde bir de mağaza açtık ve orada diğer kurslarda üretilen ürünlerle birlikte Milas halılarını da satışa sunacağız. Böylelikle hem üreten, hem kazanan ve geleneksel değerlerimizi geleceğe taşıyan proje ile amacımıza ulaşmaya çalışacağız” dedi.

Bu konuşmanın ardından Milas Kaymakamı Eren Arslan, İŞKUR Muğla İl Müdürü İlyas Sarıyerli, MİTSO Başkanı Reşit Özer ve İŞKUR Milas İlçe Müdürü Levent Karataş, kursiyerle birlikte halı tezgâhının başına geçip ilk ilmekleri attılar.

Paylaş:

Yorum Bırak