Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı” mesajları – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı” mesajları

260
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

24 Temmuz 1908 tarihinde basından sansürün kaldırılışının 111’inci yıldönümü dolayısıyla gazetemize iletilen mesajlar şöyle …

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir

Çağımızın neredeyse birinci önceliği haline gelen bilgi ihtiyacımızın karşılanması için kamusal bir görev üstlenen basınımızdan sansürün kaldırılışının 111. yıldönümündeyiz. Basın mensupları, demokrasinin gelişmesi; kamu, tüm sivil toplum organlarının daha sağlıklı biçimde işlemesi adına görevlerini sürdürmektedir. Gazeteciler, büyük bir özveri içinde, mesai kavramı gözetmeksizin toplumumuzu bilgilendirmektedir.

Basının etik değerlerinden taviz vermeden görev ve sorumlulukları ile kamu görevi yapma hassasiyeti gösteren bütün medya kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle başta Muğla ilimiz ve ilçelerimizde görev yapan basının tüm kademelerinde çalışan gazete, dergi, radyo, internet ve televizyon çalışanlarımız, köşe yazarlarımız ile ajans temsilcilerimizin bayramını kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan

Basın ve yayın kuruluşları, toplumun geniş kesimlerini etkilediğini ve yönlendirdiğini göz önüne aldığımızda toplumun haber alma hakkının yerine getirilmesinin yanında, kamuoyunda farkındalık oluşturmak, kamusal gelişime katkı sağlamak, her türlü yapıcı fikrin tartışılmasını ve olgunlaşmasını sağlamak bakımından etkin ve önemli bir araçtır.

Bildiğiniz gibi, son 17 yıl boyunca ülkemizde, medya alanında birçok teknolojik gelişmenin yanı sıra, yayıncılık anlayışı bakımından da birçok yenilik gerçekleşmiştir. Bugüne kadar partimiz ve hükümetimiz, her zaman basın kuruluşlarımızın ve basın mensuplarımızın sorunlarına çözümler getirmiş; basın mensuplarıyla görüşmeler yaparak onların fikir ve görüşlerine açık olmuş, yapıcı, yönlendirici eleştirilerine her zaman kulak vermiş, yine yapıcı tüm fikirlerin özgürce tartışılmasını da sağlamıştır.

Buna bağlı olarak eskiden yazılıp çizilemeyen, ifade edilemeyen birçok konu günümüzde özgürce ifade edilebilmektedir. İnancımız ve temennimiz, bundan sonra basın özgürlüğünün yanında basın emekçilerinin çalışma şartları gibi konularda da çok daha iyi seviyelere gelmektir. Yaşanan son darbe girişiminde medyanın duruşu ve demokrasiye katkısı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Milleti hedef alan darbe girişimi, medyanın da desteğiyle başarısızlığa uğratılmıştır. Bu düşüncelerimle Muğlamız ve ilçelerinde görev yapan değerli meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı’nı kutluyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Muğla Valisi Esengül Civelek

Demokratik ve çağdaş toplumların vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, toplumun aydınlanmasında ve bilgilendirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Türk basınından sansürün kaldırılışının 111. yıldönümünde sorumluluk duygusu ile hareket ederek, toplumun haber alma hakkını karşılamak için her koşulda fedakârca çalışan tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Basın Bayramı”nı en içten dileklerimle kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, “Bir milleti aydınlatma ve uyarmada bir milletin muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep bir rehberdir.”

Basının siyasi baskılardan uzak, özgür ve tarafsız olması, toplumun doğru bilgilenmesi, ülkenin geleceği ve menfaatleri için de çok önemlidir. Basın demokratik ve özgür toplumlarda yasama, yürütme, yargıdan sonra 4’üncü kuvvet, toplumun doğru ve gerçek bilgiye ulaşmasını sağlayan başlıca aktördür.

Ne yazık ki ülkemizde basın; baskı, yıldırma politikaları, satın almalarla taraf, bertaraf olma noktasında gidip gelmekte, yandaş bir medya yaratılmak istenmektedir. Basını bir okul, bir rehber, bir kuvvet gören Türkiye Cumhuriyeti’nden ne yazık ki basın özgürlüğü sıralamalarında sonuncu, tutuklu gazeteci sayısında lider bir ülkeye doğru gidiyoruz. Oysa basın taraf olmamalı, doğruyu, gerçekleri olduğu gibi yazarak toplumu aydınlatmalı, gazeteciler de mesleklerini özgür, demokratik bir ortamda yapabilmelidir.

24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının yıldönümü ve Basın Bayramı’nda mesleği gazetecilik olan, doğru ve tarafsız haberleri ile milletin sözcüsü olan onurlu kalemlerin, basın emekçilerinin bayramını kutluyorum.

Milas Kaymakamı Eren Arslan

Doğru, tarafsız, güncel, kamu yararı prensiplerine uygun, temel hak ve özgürlüklere saygı anlayışıyla halkımızın bilgi edinme ihtiyacını karşılayabilmek için gece gündüz demeden çalışan tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyorum.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat

Çağdaş demokrasinin olmazsa olmazı iletişim özgürlüğü, şeffaf yönetim anlayışının temel unsurlarındandır.

Yazılı, görsel ve sosyal medya gibi farklı kitle iletişim kanallarıyla; toplumun yararını gözeten, bağımsız, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimseyen ve kamuoyunu haberdar etme görevini ahlaki ilkelerine bağlı kalarak yerine getiren basın, demokratik toplumların vazgeçilmez yapı taşlarını oluşturmaktadır.

Demokrasinin ve Cumhuriyetimizin kökleşmesinde önemli bir yere sahip olan basınımız, tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı ve sesi olmuş, üstlendiği misyonla sağlıklı toplumların oluşmasına katkı sağlamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle ilçemiz ve ülkemizde görev yapan tüm basın çalışanlarının ve basın kuruluşlarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca

Tarafsız ve özgür bir basının varlığı güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur. 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlansa da, 111 yıl önce kaldırılan sansürün halâ var olması nedeniyle TGF olarak özde “Basın  Özgürlük ve Dayanışma Günü” olarak anılması gerektiğini ısrarla savunmaktayız.

Halkımıza doğru haber alma imkânı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Basın meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı; toplumda basına güveni artırmasının yanında, kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek yönlendirilmesinin önüne geçecektir. Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde, tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır.

Bu anlamda geldiğimiz noktada özellikle yerel basınımızın karşı karşıya kaldığı var olma mücadelesi basınımız adına gelecek kaygısı taşımamıza sebep olmaktadır. Yerel basının gelişen teknoloji ve dijital medya unsuru nedeniyle yaşamaları neredeyse güçleşmiştir. Yerel basınımıza destek olunması ve yaşatılması için adeta can suyu niteliği taşıyan desteklerin devam etmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Bu vesileyle, bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Özgürlük ve Dayanışma Gününü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Muğla İl Müdürü Sezgin Sağun

Zor şartlarda özverili bir çalışma ile haber değeri taşıyan yerel, ulusal, uluslararası olayları tarafsız bir şekilde kamu yararı gözetip haberleştirerek birey, toplum, kurum-kuruluşlara bu haberleri yaymak gibi önemli bir görevi olan basın, “Demokrasi Zaferi”nin yazıldığı 15 Temmuz hain fetö darbe girişiminde “Vatan milletin, İrade milletin” düsturunun ortaya çıkmasındaki katkısı ile demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu göstermiştir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Muğla İl Müdürlüğü olarak, medya sektöründe fedakârca çalışan basın mensuplarımıza, mesleki gelişimlerine katkı sunmak için konferans-seminer-eğitim düzenleme, kültür ve tanıtım gezileri organize etme, Muğla-Aydın-Denizli illerimizde görev yapan basın-yayın çalışanlarının her zaman yanında olarak, tarafımıza iletilen talepler ve tevdi edilen görevler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Toplumun haber alma özgürlüğünü korkusuzca ve yorulmadan yerine getirmeye çalışan tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, ebediyete intikal etmiş olan basın çalışanlarını rahmetle yad eder, fedakârca görevini yürütmeye çalışan tüm basın mensuplarına başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

24 Temmuz 1908 yılının, gazetecilerin dönemin iktidarının doğrudan sansür uygulamasına karşı çıktıkları bir tarih olduğunu hatırlatan Başkan Akbulut, “Bu nedenle 24 Temmuz’un ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Ne var ki o tarihten bu yana basın tam anlamıyla özgür olamamış, sansür her dönemde biçim değiştirerek devam etmiş, Türk medyası aradan geçen bunca yıla karşın evrensel standartlarda bir basın hürriyetine kavuşamamıştır. Basın özgürlüğü sözde kalmamalı. Geldiğimiz noktada gerek genel olarak medyanın, gerekse meslektaşlarımızın içinde bulunduğu zor şartlar ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin tam anlamıyla kaldırılamaması nedeniyle ‘Basın Bayramı’ndan söz etmek mümkün değildir.

Bu bayram, basın kuruluşları ve gazeteciler tarafından hiçbir zaman gerçek bir bayram olarak kutlanmamış, tam tersine basın özgürlüğü için ve sansürün her çeşidiyle mücadele günü olarak anılmıştır. Net bir şekilde ifade etmeliyiz ki, 24 Temmuz tarihi ülkemiz basını açısından anlamını yitirmiş bir tarihtir. Günümüzde sansür, maalesef dolaylı veya dolaysız biçimde sürüyor. Bunun içindir ki gazeteciler olarak, basında sansürün dolaylı yöntemlerle devam ediyor olması nedeniyle bu günleri bir anma, dayanışma ve basın özgürlüğüyle ilgili bir mücadele günü olarak tanımlıyoruz. Dolayısıyla gerek MGC ve gerekse TGF, 24 Temmuzların resmi tarihte belirtildiği gibi sözde bayram olarak değil, özde ‘Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü’ olarak anılması gerektiğini ısrarla savunmaktadır.

Bu düşüncelerle, meslektaşlarımızın 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü’nü kutluyor, halkımızın haber alma özgürlüğü anlamına da gelen gerçek basın özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadelemize devam edeceğimizi duyuruyoruz.

AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar

Toplumun haber alma hakkını topluma karşı vazife edinerek, yer ve zaman ayrımı gözetmeksizin büyük bir özveri ile görevini yerine getiren kıymetli basın emekçilerimizin çalışmaları takdire şayandır.

Bu duygu ve düşüncelerle, basın meslek ilkelerine sıkı sıkıya bağlı, kamu yararı gözeten, doğru bilgiyi hızlı ve tarafsız bir şekilde halka ulaştıran tüm basın çalışanlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

Vatandaşlarımızın doğru ve objektif bilgiye ulaşabilmesi, ülkemizde ve şehrimizde olup bitenden haberi olması için gece gündüz çalışan siz değerli basın emekçilerinin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, sizlerle birlikte Muğlamızda Büyükşehir ailesi olarak vatandaşlarımıza bundan sonra da en iyi hizmeti vereceğimize inanıyoruz.

Paylaş:

Yorum Bırak